NCAUSBCA YOUTH SCRATCH INVITATIONAL

B Division / Round 2

January 24, 2010 Bowl America Shirley

        ROUND 1         ROUND 2 CUMM  
POS   BOWLER CENTER TOTAL GAME 1 GAME 2 GAME 3 GAME 4 TOTAL TOTAL AVERAGE
1   Cory Wathen NAS Pax River 780 190 245 211 247 893 1673 209.13
2 Chris Ward B/A Bull Run 924 193 202 206 146 747 1671 208.88
3   Skyler Foster B/A Gaithersburg 794 228 186 232 196 842 1636 204.50
4 Rodney Higgs Rinaldi's Riverdale 809 233 201 149 214 797 1606 200.75
5   Robert Ware, Jr. AMF Capital Plaza 801 210 196 203 158 767 1568 196.00
6 Jonathan Grace Lord Calvert 778 167 233 180 201 781 1559 194.88
7   Joseph Lavelle Fort Belvoir 730 199 232 174 198 803 1533 191.63
8 Dusty Mahmot B/A Gaithersburg 879 168 176 164 145 653 1532 191.50
9   Alex Riddle B/A Bull Run 743 135 237 200 214 786 1529 191.13
10 Phillip Tyler II AMF Capital Plaza 766 147 201 195 214 757 1523 190.38
11   Bobby Kessler B/A Gaithersburg 785 169 158 175 234 736 1521 190.13
12 Brett Smith B/A Fairfax 804 167 148 244 138 697 1501 187.63
13   Jordan Jackson AMF Capital Plaza 760 174 192 212 162 740 1500 187.50
14 Patrick Allen AMF Waldorf 782 161 150 221 169 701 1483 185.38
15   Rajnish Singh US Bowling 692 214 175 202 193 784 1476 184.50
16 Jacob Carter B/A Woodbridge 792 144 173 212 150 679 1471 183.88
17   Stephen Borreda B/A Gaithersburg 755 152 181 203 178 714 1469 183.63
18 Kyle McKay B/A Gaithersburg 843 153 143 167 152 615 1458 182.25
19   Doug Tyler AMF Waldorf 791 187 136 159 185 667 1458 182.25
20 Stephen Fairbrother B/A Chantilly 719 190 202 160 177 729 1448 181.00
21   Wes Amonett B/A Dranesville 717 181 166 192 182 721 1438 179.75
22 Antwain Hill AMF Capital Plaza 689 169 202 207 167 745 1434 179.25
23   Matt Handy AMF Waldorf 738 155 149 207 176 687 1425 178.13
24 Shalonda Boone AMF Marlow Heights 785 145 144 164 168 621 1406 175.75
25   Richard Pickeral AMF Waldorf 756 182 181 155 132 650 1406 175.75
26 Trevor Manion B/A Chantilly 796 137 134 154 179 604 1400 175.00
27   Trey Hamilton AMF Marlow Heights 708 184 159 196 148 687 1395 174.38
28 Danna Dickman B/A Chantilly 700 158 176 192 157 683 1383 172.88
29   Joe Janice B/A Chantilly 664 218 151 150 195 714 1378 172.25
30 Lamont Pearson, Jr. AMF Marlow Heights 708 176 144 174 170 664 1372 171.50
31   Rachel Logue B/A Chantilly 700 154 166 183 168 671 1371 171.38
32 Brian Casey AMF Marlow Heights 796 125 90 167 155 537 1333 166.63
1st ALT   Brett Buccheri B/A Gaithersburg 723 145 180 157 116 598 1321 165.13
2nd ALT Austin Hurlbrink B/A Woodbridge 677 153 198 155 134 640 1317 164.63
NON-QUALIFIERS
35   Troy Lipscomb B/A Gaithersburg 640 102 199 191 173 665 1305 163.13
36 Jeffrey Lewis B/A Gaithersburg 712 138 146 125 166 575 1287 160.88
37   Melanie Jackson AMF Capital Plaza 700 141 166 123 153 583 1283 160.38
38 Kevin Pilkerton NAS Pax River 663 170 132 157 141 600 1263 157.88
39   Tyler Jefferson AMF Marlow Heights 643 166 144 145 158 613 1256 157.00
40 Byron Green AMF Waldorf 725 92 129 147 151 519 1244 155.50
41   Nathanael Farmer AMF Capital Plaza 598 167 105 193 150 615 1213 151.63
42 Gregory Owen B/A Falls Church 632 127 128 151 156 562 1194 149.25
43   Dylan Grapsas B/A Gaithersburg 706         0 706 176.50
Our third round will be held on Saturday, January 30, 2010 at 2:00 p.m. at Rinaldi's Riverdale
Cost is $25.00.


A Division / Round 2

C Division / Round 2


A Division / Round 1

B Division / Round 1

C Division / Round 1



Return to Tournament History